Web (İnternet) + Log (Günlük) = Blog. Özetlemek gerekirse internet üzerinde ki günlüğünüz, karalama veya seyir defteriniz, okuyucuların yorum yaparak anında size ulaştığı kitabınız, iyi olduğunuz alanlarda ciltlenemeyen ansiklopediniz, stres topunuz, sanal oyuncağınız, fırtınalı günlerde liman, güneşli günlerde okyanusunuz.

Blog Türleri Nelerdir?

– Kişisel
Daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, gittiği yerleri, karşılaştıkları durumları, tecrübelerini, deneyimlerini veya deneyemeyimlerini, sevinçlerini, hüzünlerini, sevdiklerini, nefret ettiklerini, günlük hayatta söyleyemediklerini, kan kusup kızılcık içtiklerini veya sadece kedi videolarını okurlarıyla paylaşmasıdır.

– Temasal
Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı bloglardır. Belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Politika, pazarlama, yemek, internet, tasarım, fotoğraf ve bilgisayar dilleri gibi gibi.

– Topluluk
Üyelik sistemine sahip olan ve sadece bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır.

– Şirket
Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır. Dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Genelde samimi karakterdeki bazı çalışanların yoluyla bloglanmaktır.

 

Bloglar dinamiktir. Yani güncel bir yapıdadır, sürekli olarak yeni içerikler yüklenir ve yeniden eskiye doğru bir sıralama ile devam eder.

Ancak web siteler daha statik yani sabittir. Yeni sayfalar elbette eklenebilir veya eski sayfalar üzerinde değişiklik yapılabilir ancak sürekli olarak yenilenmesi gerekmez.

 

Örnek ile anlatmak gerekirse;

Bir kişisel blog, seyahat blogu, makyaj blogu veya teknoloji blogu her gün her saat yeni içerikler üretip yayınlayabilir ancak bir işletme web sitesi veya kişisel portfolyo her gün güncellenmez çünkü ana sayfa, hakkımızda, vizyonumuz, misyonumuz, projelerimiz gibi sayfalar her gün veya belirli aralıklarla güncellenmesi gereken sayfalar değildir, ihtiyaç oldukça güncellenir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Hızlı İletişim

Aklınıza takılan konular varsa...

Gönderiliyor

©2018 Variotik Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account